WordPress contra andre hjemmesideprogrammer

Her kan du få hjælp og stille spørgsmål til WordPress!
Besvar
PerAndersen
Begynder
Indlæg:2
Tilmeldt:16. feb 2017, 16:57
WordPress contra andre hjemmesideprogrammer

Indlæg af PerAndersen » 16. feb 2017, 17:01

Hej Wordpress forum

Jeg anvender i dag WebPlus X8 fra Serif, til at lave hjemmesider i. Jeg vil gerne skifte til WordPress, og har undersøgt og læst en masse om wordpress i forhold til WebPlus X8.

Jeg har set de første 8 videoer af WordPress, og det ser jo meget nemt ud. Jeg har installeret en gratis Thema Twenty Ten som en start.

Men jeg har mange spørgsmål hertil - her er bare tre.

Hvor sætter man:


- at et links skal åbnes i et nyt vindue
- hvordan sletter man den pre-opsatte tekst i footeren
- hvordan sætter man et logo ind ved siden at firmanavnet i headeren.

Skal ovenstående (som bare er eksempler) findes i beskrivelse af det gratis Theame?

Disse ting er jo helt simple i i f.eks. WebPlus X8 od andre programmer, men i WordPress virker det meget restriktivt, og meget er låst - og man har ikke samme frihedsgrader som i andre hjemmesideprogrammer - er det rigtigt forstået.

Jeg ser meget frem til at høre fra Jer.

jepperask
Geni
Geni
Indlæg:378
Tilmeldt:4. nov 2012, 17:57

Re: WordPress contra andre hjemmesideprogrammer

Indlæg af jepperask » 16. feb 2017, 23:33

PerAndersen skrev: - at et links skal åbnes i et nyt vindue
Antaget at det er et blog-post og at du med vindue mener fane, så markér linket, tryk på "kæden" ("Indsæt/Rediger link"), tryk på tandhjulet ("Link-indstillinger") og marker "Åbn link i en ny fane".
PerAndersen skrev: - hvordan sletter man den pre-opsatte tekst i footeren
Du kan fjerne dette manuelt, men det kræver lidt kendskab til HTML/PHP hvis du selv vil opbygge noget skræddersyet.
Gå ind i 'Udseende' -> 'Editor' og find til højre den der hedder "Tema footer (footer.php)". Tag først en backup af denne fil og fjern derefter linjerne:

Linket til forsiden:

Kode: Vælg alt

<a href="<?php echo esc_url( home_url( '/' ) ); ?>" title="<?php echo esc_attr( get_bloginfo( 'name', 'display' ) ); ?>" rel="home">
					<?php bloginfo( 'name' ); ?>
				</a>
"Drevet af wordpress":

Kode: Vælg alt

<?php
				/**
				 * Fires before the Twenty Ten credits in the footer.
				 *
				 * @since Twenty Ten 1.0
				 */
				do_action( 'twentyten_credits' ); ?>
				<a href="<?php echo esc_url( __( 'https://wordpress.org/', 'twentyten' ) ); ?>" title="<?php esc_attr_e( 'Semantic Personal Publishing Platform', 'twentyten' ); ?>"><?php printf( __( 'Proudly powered by %s.', 'twentyten' ), 'WordPress' ); ?></a>
PerAndersen skrev: - hvordan sætter man et logo ind ved siden at firmanavnet i headeren.
Kræver lidt mere information, om hvor præcist. Jeg tror ikke temaet er født med den mulighed, så det vil kræve en kodet løsning.
PerAndersen skrev: Skal ovenstående (som bare er eksempler) findes i beskrivelse af det gratis Theame?

Disse ting er jo helt simple i i f.eks. WebPlus X8 od andre programmer, men i WordPress virker det meget restriktivt, og meget er låst - og man har ikke samme frihedsgrader som i andre hjemmesideprogrammer - er det rigtigt forstået.
Det afhænger af temaet. Mange premium temaer har diverse drag-n-drop muligheder, hvor du kan ændre næsten alt. Min erfaring er at du nok skal op og købe et tema, for at du får det præcist som du vil have det - men de er til gengæld ikke vildt dyre (50-100 kr), taget i betragtning hvad det ville koste at få en udvikler til at lave det.

PerAndersen
Begynder
Indlæg:2
Tilmeldt:16. feb 2017, 16:57

Re: WordPress contra andre hjemmesideprogrammer

Indlæg af PerAndersen » 17. feb 2017, 11:58

Hej Jeppe

Tak for dine meget kompetente svar. :P
Kan du henvise mig til nogle premium temaer der diverse drag-n-drop muligheder, hvor man kan ændre næsten alt.

De bedste hilsner Per

jepperask
Geni
Geni
Indlæg:378
Tilmeldt:4. nov 2012, 17:57

Re: WordPress contra andre hjemmesideprogrammer

Indlæg af jepperask » 17. feb 2017, 22:36

Der er nogle her: https://themeforest.net/category/wordpress

Hvis du under filtre til venstre trykker på "Compatible with" og så trykker på den der hedder "Visual Composer", så får du temaer frem som ofte inkluderer dét (tjek det dog efter).

Du kan læse mere om Visual Composer her: https://vc.wpbakery.com/
Der eksisterer sikkert andre lignende page-builders, men det er lige den eneste jeg har prøvet.

Besvar