Information om denne video
Underviser: Henrik Maegaard Video: 10:26 Lektion nr. 18 af 29
Der er flere måder at justere lyden på i dine videoer, og vi har også flere slags lyd i en video. Lad os starte med at definere to slags lyde; forgrundslyde, som f.eks. er et menneske, der laver lyd i forgrunden. Det er disse lyde, der skal understøtte de primære handlinger og gribe tilskuerens opmærksomhed først.
Baggrundslyde er derimod mere for at angive aktivitet eller en stemning i baggrunden, og de må helst ikke overdøve den primære tale eller det, tilskueren skal være opmærksom på.
Derfor er det nyttigt og nødvendigt at kunne ændre lydstyrken på dine klip eller lydfiler, så de spiller sammen i en klar hierakisk struktur. Dette er for at vi kan være sikre på, at de primære objekter får mest opmærksomhed.
Kildefiler: Hente kildefiler til videoen her