NemProgrammering.dk logo

Moms og love

Tjen penge online med affiliate marketing » Moms og love # 17
Denne video kræver medlemskab
Læs mere!
Moms og love
Inkluderet:
Livstidsadgang
23 videolektioner
5 timers undervisning
Stil spørgsmål
Kursusbevis

Information om denne video

Underviser: Thomas Mørch Iversen   Video: 6:56   Lektion nr. 17 af 23

I denne video skal vi beskæftige os med et nogle lidt tørre emner, nemlig moms og love. Dog er disse emner vigtige at styr på, hvis man vil drive en affiliate-forretning på lovlig vis.

Se derfor denne video og følg anvisningerne, så du kan drive affiliate med god samvittighed.

I næste video skal vi snakke om optimering af din affiliate-indtjening. Når du er kommet i gang, er det nemlig vigtigt, at du også ser tilbage og evaluere, istedet for kun at tænke på nye artikler og indtjeningsmuligheder.

Spørgsmål og kommentarer

Kun medlemmer med adgang til dette kursus kan stille spørgsmål og kommentere. Bliv medlem her!

  • Gitte P. siger:

    Hej Thomas

    Du siger, at man godt kan arbejde med affiliate som privat, Hvad mener du med det?

    Skal man ikke have CVR nr.?

    Jeg har pt. fuldtidsarbejde i Danfoss, men virksomheden lukker i Vejle, så jeg kunne godt tænke mig at starte med affiliate marketing pr. 1/7, når jeg er fyret. Men hvis jeg skal på dagpenge, trækker de timer ud som jeg bruger på at få mit affiliate op at kører, også selv om jeg ikke har en indtjening. Og jeg kan forestille mig, at man nok ikke de første mange måneder tjener så meget, at man kan leve af det.

    Så kan jeg bare starte som privat (uden at oprette virksomhed). Og så oprette virksomhed, når jeg har tjent 50.000 kr. eller hvad vil du foreslå?

    Med venlig hilsen
    Gitte Pedersen

    1. Thomas I. siger:

      Hej Gitte,

      Du kan arbejde med affiliate og tjene penge på det uanset om du er privat eller virksomhed, så længe du indberetter dine indtægter på den ene eller anden måde.

      Jeg startede selv som privat, men har stiftet virksomhed efterfølgende, da det f.eks. var en fordel i forhold til at kunne trække momsen fra de udgifter man må have.

      Du kan sagtens starte med virksomhed, uden at lægge 50.000, hvis du f.eks. starter som moms-registeret enkeltmands virksomhed.

      Mvh.