Information om denne video
Underviser: Jonathan Filskov Video: 09:51 Lektion nr. 17 af 22
Enhver manipulation af et billede influerer billedets pixels og kan resultere i at slutresultatet ikke længere fremstår lige så skarpt som det originale billede. Endvidere er de indbyggede algoritmer i kameraer ikke nær så gode som Adobes algoritmer til at gøre et billede skarpere.
Derfor anbefales det at skrue ned for skarpheden i kameraet og til gengæld give et billede skarphed i Photoshop. Således bør ethvert færdigredigeret billede undergå redigering af skarpheden til slut, som en del af den endelige proces.
I begynderkurset (afsnit 19) gennemgik vi hvordan ”unsharp mask” bruges til at gøre et billede skarpere med. I dette afsnit vil vi udvide vores horisont og se på hvordan vi kan optimere et portræt ved at bruge ”sharpen tool” til at gøre fx øjne og læber skarpere med. Desuden vil vi gennemgå avanceret brug af ”high pass sharpening” som giver dig en stor grad af kontrol i skærpelsen af et billede.